HİZMETLERİMİZ

Radistanbul Görüntüleme Merkezinde son
sistem gelişmiş teknolojiyi .

Panoramik röntgen bir çok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarla ilgili erken teşhis olanağı sağlar.

Panoramik diş röntgeni nedir?

Radistanbul  Görüntüleme Merkezinde son sistem gelişmiş teknolojiyi kullanarak  çok daha düşük radyasyon dozuyla, saniyeler içerisinde, yüksek görüntü kalitesinde panoramik ve sefalometrik çekimleri yapabilen INSTRUMANTORIUM  marka dijital panoramik ve sefalometrik cihazı kullanılmaktadır.

Panoramik diş röntgeni nedir?

Panoramik  diş röntgeni, üst ve alt çeneler, temporomandibular (TMJ) eklemleri, tüm dişler, burun alanı ve sinüsler  içine alan  tek bir görüntü oluşturur. Bu görüntü, çenenin kavisli yapısının aksine  düz bir görüntüsünü  sağlar ve böylece görüntü alanındaki yapıları değerlendirmeyi  kolaylaştırır. Genellikle kemiklerin ve dişlerin detaylarını sağlar.

 

Panoramik diş röntgeninin  kullanım alanları nelerdir?

 

Panoramik röntgen, günlük uygulamada diş hekimleri ve ağız cerrahları tarafından sıklıkla yapılan inceleme ve önemli bir tanı aracıdır. Maksiller sinüsler, diş yerleşimi ve diğer kemik anormallikleri hakkında değerli bilgiler sağlar. Aynı zamanda tam veya kısmi protez, ekstraksiyon ve implantların tedavisini planlamak için de kullanılır.

İleri periodontal hastalık

Çene kemiklerindeki kistler

Çene tümörleri ve ağız kanseri

Gömük  ve çarpık dişler

Çene bozuklukları (temporomandibular eklem veya TME bozuklukları olarak da bilinir)

Sinüzit

 

Panoramik  diş röntgeni için nasıl hazırlanmalıyım?

Panoramik röntgen özel bir hazırlık gerektirmez.

Kolye , küpe , piercering , gözlük  gibi röntgen görüntüsünü etkileyebilecek metal nesneleri çıkarmanız istenebilir.

Kadınlar, hamile olma  ihtimalleri varsa  diş hekimine veya ağız cerrahına bilgi vermelidir. Birçok görüntüleme tetkiki , fetüsü radyasyona maruz bırakmamak için hamilelik sırasında yapılmaz veya radyasyon dozunu en aza indirmek için önlemler ( kurşun önlük vb.)  alınacaktır.

Panoramik röntgen çekimi

Işınlama öncesi baş ve boyun bölgesindeki metal objeler, küpe, gözlük, toka, kolye, iğne, ağızdaki hareketli protezler mutlaka çıkarılmalıdır.

Öncelikle, ünitenin merkezinde, teknisyenin kafanızı dikkatli bir şekilde konumlandırıp sabitleyeceği yerde durmanız istenir.

Hasta başı bir sefalostat yardımı ile alından ve şakaklardan sabitlenir. Çene ucu çene desteğine dayandırılır, doğru imaj tabakasını elde etmek için, ısırtma çubuğunun çentiği alt ve üst anterior dişlerle ısırtılır. Bu şekilde hastanın antero-posterior yönde doğru konumlandırılması sağlanır. Böylece alt ve üst kesici dişler başabaş gelir ve birbiri üzerine süperpoze olmaz.

Görüntülerimiz isteğe bağlı film veya CD formatında verilebilir  istenirse dijital ortama aktarılarak e-mail yoluyla ulaştırılabilir.

Panoramik röntgenin avantajları nelerdir?

Panoramik röntgen bir çok diş çürüğü, çenelerdeki kistik ve tümoral oluşumlarla ilgili erken teşhis olanağı sağlar.

Tüm dişlerin görüntüsü tek bir röntgen üzerinde görülebilir.

Tüm dişlerin görüntüsünün alınmasıyla erken teşhis ve tedavi olanağı sağlar. Bu sayede hem zamandan hem de tedavi maliyetlerinden tasarruf sağlanır.

Dijital sitemin kullanılması görüntü kalitesini artırmakta ve kişinin aldığı radyasyon miktarını belirgin şekilde azaltmaktadır.

 

Panaromik diş röntgeninde radyasyon dozu ne kadardır ?

 

Diş hekimleri, klinik diş muayenesinde görülemeyen diş çürükleri ve hastalığı teşhis etmeye yardımcı olmak için röntgen ışınları kullanır. X-ışınlarının ne sıklıkta alınması, kişinin mevcut diş sağlığı  durumu, yaşı, hastalığa yakalanma riski ve ağız yoluyla bulaşan hastalık belirtileri gibi belirli faktörlere bağlıdır. Diş röntgenleri arasındaki aralık söz konusu olduğunda, bunu tek bir kalıba sığdırabilmek mümkün değildir. Her hastanın kendisine özgü durumuna göre karar verilir.  Dişhekimleri, “Olabildiğince  Düşük” anlamına gelen Uluslararası Radyolojik Koruma Komisyonu tarafından 1973 yılında hazırlanan ve “ALARA” prensibine uymaktadırlar.

Radyasyondan Korunma ve Ölçümler Ulusal Konseyi (NCRP),  ortalama etkili radyasyon dozunun yılda 6.2 milisiyever (mSv) olduğunu ve bu dozun yaklaşık yarısının (yani, 3.1 mSv) doğal kaynaklardan geldiğini tahmin etmektedir toprak, radon gibi) ve insan yapımı kaynaklardan yaklaşık 3.1 mSv’dir. İnsan kaynaklı radyasyona maruz kalmanın yaklaşık yarısı BT taramayla ilgilidir. Tıbbi radyografilerden ve floroskopilerden alınan efektif dozun yaklaşık % 2.5’ini  dental  grafiler oluşturmaktadır.

Hizmetlerimiz